Skip to main content

Svaki kraj je novi početak. Tako je govorio Duško Radović. Kraj godine uglavnom je odlično vreme za svođenje računa. Za promišljanje o tome gde smo grešili i šta smo mogli bolje. A godina koja nailazi iznova nas natera na nove pristupe. Kako u životu, tako i u poslovanju. Zbog toga smo ovaj tekst posvetili godini koja nailazi, kao putokaz ka trendovima koji će je verovatno činiti. Kažemo verovatno jer se tehnologije menjaju rapidnom brzinom, pa ponešto i nije moguće predvideti. No, ono što jeste, sigurno će se naći na listi koja sledi. Odvojite desetak minuta i fokusirajte se na crtice koje smo pripremili, a koje se tiču predikcije trendova u kojima će se naći svi oni koji na ikakav način imaju veze sa poslovanjem i tehnologijama.

Integracija sistema i podataka

Ako bismo radili leksikon reči koje su se najviše pominjale u blogovima u prethodnoj godini, integracija bi bez sumnje zauzimala visoko mesto. O integraciji smo pričali u najrazličitijim kontekstima, ali se ponajviše ticalo ERP sistema i svega onoga što prati prelazak sa starog vida poslovanja na novi.

Fokus na integraciji sistema i podataka i dalje je usko postavljen, pa bi se moglo reći da je u pitanju osnovni trend iz koga se razvijaju ostali. Kada smo kroz priče o biznis inteligenciji govorili o smanjenju dupliranja podataka, ovaj trend smatrali smo veoma važnim. Ono što se nastavlja insistiranjem na poboljšanju integracije jeste koordinacija između timova, kao i brže donošenje odluka.

O važnosti bržeg procesa odlučivanja, kada je reč o kreiranju strategija već je izlišno govoriti, jer vreme u kome živimo zahteva brze i precizne odluke. Pokazalo se, i kroz primere naše biznis inteligencije, ali i kroz analitičke alate koji su integrisani sa ERP-om da se za čak 30% ubrzao proces odlučivanja. Upravo zbog toga što je 2025. godina prelazak u drugi kvartal XXI veka, od suštinske je nužnosti biti u korak sa vremenom koje kao da protiče brže nego ikada. To ne treba da vas plaši, već da vas podseti koliko je važno razmišljati progresivno.

Ako razmišljamo o automatizaciji iz sektora maloprodaje, RPA botovi svakodnevno analiziraju podatke o prodaji u datom trenutku, prate nivo zaliha u skladištima i prodavnicama. U ranijem periodu, zaposleni su ručno pregledali stanje zaliha, generisale su se porudžbine prema proceni, često prekasno ili previše rano. Greške su često dovodile do viška zaliha ili gubitka zbog nestašice. Botovi sada automatski prikupljaju podatke o prodaji, a na osnovu definisanih parametara i algoritama generiše se predlog porudžbina u ERP sistemu. Ovo dovodi do smanjenja operativnih troškova, raste preciznost, a osoblje može da se fokusira na strateške  aktivnosti, poput analize tržišta ili unapređenja prodaje.

Veštačka inteligencija i prediktivna analitika

Pojam poslovnog savetnika u mnogome se promenio od onih starih vremena kada je savetnik bila osoba sa ingerencijama i kompetencijama. Naime, kada je reč o predikciji u poslovanju, ali i o mnogim segmentima planiranja, veštačka inteligencija postaje centralna stavka za takve poslove. Pojam prediktivne analitike podrazumeva naprednu vrstu analitike koja se bavi predviđanjima, kako tržišnih trendova, tako i potreba klijenata.

Primera radi integrisanje AI sa ERP sistemima (iERP) omogućilo je automatsko kreiranje predloga za narudžbine i budžetiranje, što smo delimično dotakli u prethodnom paragrafu. Jedan od interesantnijih primera, recimo, jeste da AI može predviđati kvarove na opremi, što smanjuje neplanirane zastoje za neverovatnih 50%

U doba kada, na primer, postoje javna preduzeća koja se bave vodosnabdevanjem, a imaju gubitke od oko 50% godišnjeg budžeta, ovo je dragocena informacija za bilo koju vrstu posla, bilo da je u pitanju javni interes, bilo da je reč o biznisu.

Fleksibilnost kao prioritet i održivost kroz tehnologiju.

Vreme rada sa jednog mesta, takođe je prošlost. To omogućava Cloud ERP, kao i razni mobilni alati koji se baziraju na to da se podacima pristupa real time sa bilo koje lokacije.
2025 godina nagoveštava da će se puna pažnja posvetiti cloud sistemima, i što jednostavnijoj implementaciji. Na ovaj način smanjiće se inicijalni troškovi implementacije, a podrška za rad na daljinu podići će se na viši nivo. Fleksibilnost je pojam koji je sve traženiji u doba digitalnih nomada, u vreme kada je globalizacija uzela maha i kada se tržišta osvajaju širom sveta. Pokazalo se da kompanije koje koriste Cloud ERP tehnologiju, beleže do 20% smanjenja troškova IT infrastrukture, iz čega proizilazi i sledeći trend.

Održivost (sustainability) postaje veoma bitan faktor. Tu se misli na praćenje ekoloških performansi. Neke kompanije koje se bave proizvodnjom, sve više pažnje obraćaju na optimizaciju transporta i smanjenje emisije CO2. Optimizacija resursa i procesa, brže i efikasnije delovanje, čine da se brojna polja komunikacije svode na online, čime se i broj isporuka smanjuje. Ovo je trend koji je tek u povoju, ali se može reći da je mapiran kao veoma važan i za bližu i za dalju budućnost.

Personalizacija korisničkog iskustva

Doba individualnosti se vratilo. Ili možda nikada nije ni odlazilo kada je reč o društvenom poretku u kome većina sveta živi. Personalizacija je zato reč prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Nekada su se po meri krojila odela. Pravila obuća. Danas je vreme kada poslovanje sve manje poznaje sistem univerzalnog odgovora za svakog klijenta. ERP i CRM se prepliću kao dve niti koje skrajaju iskustvo za svakoga. Uz pomoć podataka, navika, želja, sve je složeno i dostupno u trenutku.

Svedoci ste da živimo u vremenu u kome nakon jedne kupljene avionske karte dobijamo preporuke za smeštaje sa pogledom na more, za skijanje na Alpima. Algoritam je nova forma sofisticiranog podilaženja kupcima iza koga stoji čitava strategija.

Firme su to odavno shvatile, a klijent isu počeli da očekuju personalizaciju u gotovo svim aspektima poslovanja.

Rezultat toga jesu firme koje koriste podatke iz ERP-a kako bi klijentima nudile proizvod u skladu sa njihovim prethodnim kupovinama i njihovim afinitetima. Konačni rezultat su zadovoljni klijenti, poboljšanje interakcije, i naravno rast poslovanja.

Veoma je važno na samom kraju napomenuti da ovde ne postoji superiorni ili inferiorni odnos, već se sve svodi na što bolju komunikaciju, suštinsko razumevanje i neophodnosti.

Personalizacija je zbog toga u isto vreme i trend i standard, jer taj standard zahteva uvek nove i bolje pristupe.