Skip to main content

Promene u digitalnom svetu dešavaju se rapidnom brzinom, pa često iza njih ostanu da kasaju regulative, pravne norme, praktično održavanje. Vremena koja su nastupila deo su one budućnosti koju smo svi zajedno kreirali prethodnih decenija, a u koju smo već duboko zaronili. O konceptu elektronskih faktura već smo govorili, a izvesno je da ovaj tekst čitate kao neko ko o tom pojmu već štošta zna. Stoga ćemo se u narednim redovima fokusirati na regule, pravilnik o elektronskom fakturisanju i izvesne promene koje su nastupile ili nastupaju do kraja tekuće godine.  

Da se podsetimo

Proces izdavanja, slanja i primanja faktura u elektronskom formatu omogućava digitalnu razmenu informacija između dobavljača i kupca. Ovakav sistem podrazumeva kreiranje faktura, prenos i arhiviranje u skladu sa propisima zakona i tehničkim standardima. E-fakture sve više zamenjuju tradicionalne papirne fakture, a time se ubrzava poslovanje, smanjuju troškovi i bolje prati čitava dinamika.

Knjigovodstveni poslovi mnogo su lakši i sinhronizovaniji, praćenje plaćanja zahteva manje resursa i vremena. Prednosti uvođenja e-fakturisanja su višestruke. Proces obrade je znatno ubrzan, smanjuje se broj administrativnih grešaka, a povećava se i transparentnost poslovanja. 

Ako govorimo o još širim aspektima, doprinosi se zaštiti životne sredine i sveukupno se modernizuje poslovanje. To je , između ostalog i usklađivanje poslovanja sa evropskim standardima.

U prethodnom periodu dogodile su se neke izmene u Pravilniku o e-fakturisanju.

1. Produženje roka za ispravke PDV grešaka

Ispravke grešaka u prijavi PDV-a  moći će da se realizuju do 31. decembra 2024. i to je prva važna promena u pravilniku. Naime, ovo je od važnosti za firme koje su pravile greške u elektronskim fakturama jer im omogućava dodatno vreme da izbegnu kazne. Pošto je prelazak ne elektronski sistem prijave PDV-a zahtevao period prilagođavanja, ovo je veoma važna informacija za sve one koji su imali administrativne probleme. Ispravke se odnose na greške koje su nastale u prethodnim prijavama PDV-a, omogućujući firmama da pravilno prijave svoje poreze pre uvođenja novih pravila

2. Obavezni novi korisnički interfejs za e-fakture

Novi korisnički interfejs za elektronsko fakturisanje postaje obavezan za poreski period septembar 2024. godine. Ovaj interfejs je osmišljen da olakša korišćenje i unapredi funkcionalnost sistema. Uvođenje novog interfejsa znači da će svi poreski obveznici morati da pređu na ovu platformu za fakturisanje i prijavu PDV-a. Ključna prednost je smanjenje tehničkih grešaka i ubrzavanje procesa prijavljivanja poreza. Za firme koje koriste stari sistem, važno je da se blagovremeno prilagode kako bi izbegle kazne i nepravilnosti u radu sa poreskim vlastima.

3. Stari sistem za ranije poreske periode

Poreski obveznici će za prijavu ranijih poreskih perioda i dalje koristiti stari sistem elektronskog fakturisanja. Ovo omogućava glatku tranziciju i smanjuje pritisak na firme da odmah pređu na novi interfejs. Porezi i PDV koji su prijavljeni pre septembra 2024. mogu se i dalje obrađivati putem starog sistema, što je olakšica za firme koje nisu odmah u stanju da migriraju na novi sistem. Ova opcija omogućava poslovnim subjektima da postepeno pređu na novi sistem bez rizika od tehničkih komplikacija.

Poreska transparentnost – važna stanica u poslovnom napredovanju

Jedan od suštinskih benefita e-fakturisanja jeste unapređenje transparentnosti kada je u pitanju poreski sistem u Srbiji. Na ovaj način omogućava se bolji nadzor i kontrola poreskih obveznika. Digitalizacija poreskih procesa podrazumeva da poreski organi mogu lakše pristupiti podacima, pratiti ispravnost prijava i otkrivati greške. Poreske malverzacije i nepravilnosti, u tom smislu, svedene su na minimum. S obzirom na to da sistem obuhvata sve poslovne subjekte, firme treba da budu pažljivije u vođenju sopstvene evidencije. Kada je reč o poverenju između poslovnih subjekata i države, digitalizacija podiže nivo, doprinoseći na taj način stabilnijem ekonomskom okruženju. Ako i nije to poverenje dovedeno do maksimuma, na tome će se ciljano raditi.

Kako poreski sistem u Srbiji prolazi kroz reformu, digitalizacija i uvođenje e-fakturisanja čine jedan od najnužnijih koraka. Olakšavanje komunikacije između poslovnih subjekata i poreskih organa, smanjuje vreme obrade podataka i smanjuje rizik od ljudskih grešaka. Firme bi u procesu digitalizacije trebalo da ukažu poverenje stručnjacima koji im mogu pomoći da se  bolje prilagode.

Kako bi se prilagodile novom sistemu elektronskog fakturisanja, firme treba da ažuriraju svoja softverska rešenja i obuče zaposlene za rad s novim interfejsom. Ovo podrazumeva angažovanje IT stručnjaka ili firmi koje se bave implementacijom sistema e-fakturiranja. Važno je da firme prate obuke koje organizuje Ministarstvo finansija, kako bi osigurale da njihovi timovi razumeju sve aspekte novog sistema. 

Obuka zaposlenih postaje prioritet za sve firme koje koriste ili planiraju da koriste novi sistem elektronskog fakturisanja. Zaposleni moraju biti upoznati sa novim interfejsom, pravilima i rokovima kako bi ispravno radili sa fakturama. 

Dalji planovi i potencijalne kazne

Kao deo široke reforme poreskog sistema koja se sprovodi malo po malo, kreiranje pravilnika o elektronskom fakturisanju predstavlja jedan deo. On je podložan promenama, a te promene su i dobrodošle jer nastaju iz praktičnog iskustva. Firme treba da budu srpemne da se usklađuju sa promenama, i da daju svoje inpute, kako bi se izbegle komplikacije u poslovanju.  Ministarstvo finansija i poreski organi redovno daju najave i izveštaje vezane za obaveze, pa je na firmama da to prate.  Usklađivanje sa pravilima omogućava firmama da rade u skladu sa zakonom, izbegnu kazne i ostanu konkurentne na tržištu.

Jedan od problema koji može nastati kada je reč o poštovanju regulativa jeste nepridržavanje za rokove. Odstupanje od novih rokova i pravilnika o elektronskom fakturisanju može rezultirati i kaznama za firme koje ne ispunjavaju svoje obaveze.

Poreske kazne mogu se odnositi na nepravovremeno podnošenje ispravki ili nepravilno prijavljivanje PDV-a putem starog sistema nakon roka. Uvođenje novih pravilnika je prilika za firme da se usklade s pravilima pre nego što kazne postanu obavezne. Ovaj aspekt je ključan jer naglašava važnost prilagođavanja novim zahtevima sistema i implementacije svih potrebnih promena u poslovanju što pre.

Poverenje države i njenih institucija i građana je nešto što se gradi. Da bi se gradilo i u digitalnom svetu, potrebno je da svako sa svoje strane uloži izvesne napore. Država je krenula sa koracima koji nisu uvek omiljeni među pravnim licima. Na javnosti je da prati da li ove promene zaista olakšavaju stvari i da li postoji uniformni aršin koji se na sve odnosi jednako. Nije svaka inovacija uvek omiljena, ali je, ukoliko se dobro sprovede, na zadovoljstvo svih. To uvek treba imati u vidu.