Skip to main content

Koliko ste samo puta u životu čuli izreku da je teorija jedno, a praksa nešto sasvim drugo? Ova tvrdnja temelji se upravo na tome da se kroz praksu mnoga teorijska znanja učvršćuju, pružajući nove horizonte. Tako je u mnogim poslovima i znanjima. Praksa se odnosi na primenu teorijskog znanja, i na veštinu u realnoj situaciji. Teorijski koncept nudi mogućnost da se izvesna znanja poseduju, a praksa nudi mogućnost primene. Kada je reč o profesionalnom razvoju ili obrazovanju, pojedinac koji stekne teorijsko znanje, praksom upotpunjuju to svoje saznanje. Praksa je često deo formalnog obrazovanja, kroz stručnu praksu u školama ili fakultetima. Sve češće, praksa podrazumeva deo profesionalnog razvoja, kroz izvršavanje radnih zadataka ili specifičnih projekata

IT industrija promenila sve

Možda su se prvi put sa problematikom jaza između teorije i prakse susretali inženjeri i ljudi koji su se bavili mašinstvom, mehanikom ili drugim opipljivim naukama i disciplinama. Ali taj jaz je sigurno najviše produbljen u vreme kada su se računari pojavili, a kada količina novotarija u praksi jednostavno nije mogla da se postigne teorijom. Većina nešto starijih pamte vremena u kojima su zadaci u Pascalu rađeni u sveskama, a neki nikada nisu ni stigli da te „If-then-else“ paterne upotrebe u realnim situacijama. Uloga prakse je stoga i tada, a pogotovo u današnje vreme, od suštinskog značaja. Danas praksa studentima IT industrija i te kako pomaže da premoste jaz između teorije i realnog sveta poslovanja koji se menja iz sata u sat. Ako je nešto pokazalo svetu kako se teorija menja shodno iskustvu, to je onda definitivno IT industrija.

Preko rada do zvezda

Mladi učenici i studenti koji svoja teorijska znanja stiču na akademskom nivou, zaista mogu da kažu da su nečim ovladali tek onda kada uđu u svet praktičnog rada. Taj momenat im pruža mogućnost da teorijska znanja primene u realnim okruženjima. Na taj način mladi shvataju kako funkcioniše industrija, i susreću se sa stvarnim izazovima koji retko kada mogu da se sagledaju kroz učionicu. Pošto u IT sektoru industrija veoma brzo napreduje i dinamika se menja, onda sve zahteva brzu reakciju na te promene. Praksa služi studentima da dobiju uvid u te promene i realan tajming. Rad na realnim projektima studente ohrabruje da steknu nove veštine. Problem – solving, kritičko razmišljanje i najvažniji timski rad su verovatno sveto trojstvo u IT industriji. Kada se teorijski potkovani studenti prihvate realnih problema, oni postaju svesni složenosti poslovnih procesa, pa samim tim i prilagođavanju metodologije. Za iskustvo kažu da je ono što dobiješ kada ne dobiješ ono što želiš. I to nije daleko od istine. Na greškama se i te kako uči, a praktičan rad služi da bi se što lakše prepoznali rizici, analizirali podaci i predvideli mogući ishodi.

Kako do uspeha

M&I Systems Grupa je osmislila Go4Consulting koji predstavlja praksu mnogo sveobuhvatnije od običnog uvida u radno okruženje. To znači da se studenti mogu suočiti sa novim tehnologijama kroz mentorsku podršku i gradeći mrežu kontakata. Možda najveće čovekovo bogatstvo jeste širenje liste kontakata koja u velikoj meri može da oblikuje karijeru.

Pristup inovativnim tehnologijama kroz praksu podrazumeva da se praktikanti mogu upoznati sa najnovijim tehnologijama i softverskim rešenjima koja čine šlag na torti globalne IT industrije. Angažovanje na realnim projektima omogućava budućim poslenicima da se oprobaju u radu sa ERP (poslovni softver), BI (poslovna analitika), Salesforce (CRM softver) i RPA (softverski roboti) alatima. Poznavanje ovih tehnologija sigurno pravi odličan šlagvort za ulazak u IT svet jer polaznike u startu čini konkurentnijim. Pokazuje se da poslodavci sve češće traže radnike koji imaju izvesno iskustvo sa najnovijim tehnologijama, što čini da se začarani krug mladosti i iskustva, dovede do perfekcije.

Važnost mentorske podrške

Svaka praksa u svojoj biti treba da teži što boljoj mentorskoj podršci. Firme koje pridaju veliku pažnju ovom segmentu i te kako dobro prolaze na tržištu. Kada iskusni mentori preuzmu vodeću ulogu u razvoju mladih talenata, pružajući im savete i iz polja tehnologije i iz industrijskih procesa i kulture, tu sigurno ne može da se omaši. Saradnja sa mentorima praktikantima nudi mogućnost da što bolje uplove u svet izazova i postavljaju prioritete od kojih sve počinje. Kako se nijedan posao ne može naučiti bez adekvatne povratne informacije, kroz mentorski odnos studenti razvijaju samopouzdanje i stiču određene veštine koje kasnije mogu biti od neprocenjive važnosti.

Kada je reč o praksi kroz Go4Consulting priču, ona daje jednu bonus privilegiju. Tokom prakse praktikanti imaju priliku da se povežu sa kolegama iz brojnih sektora, ali i sa iskusnim profesionalcima koji mogu postati njihove buduće kolege, mentori ili poslovni partneri. Networking je važan za razmenu ideja, sticanje novih perspektiva i učenje iz iskustva drugih. Rad na socijalnim veštinama je, uprkos razvoju veštačke inteligencije, neizostavni faktor kada je uspeh u pitanju. Upravo baveći se sopstvenom socijalnom inteligencijom, početnici kroz ovakvu formu događaja imaju priliku da sami sebi bruse puteve.

Identifikacija i razvoj talenata

Kako bi se identifikovali, ali potom i razvili talenti, potrebno je da postoje određeni krugovi u kojima se kreću. Programi prakse čine da kompanije imaju priliku da neposredno procene sposobnost i potencijal mladih. Zbog toga je proces praktičnog rada, iako tako isprva ne izgleda, dvosmeran. Kroz ovakva okupljanja kompanije mogu da identifikuju i u poslovnom smislu „vrbuju“ svoje potencijalne kolege, mlade profesionalce koji se najbolje uklapaju u potrebe i korporativnu kulturu.

Praktikanti tokom prakse često prolaze kroz različite zadatke i projekte, što im omogućava da ispitaju svoja interesovanja i otkriju gde se najbolje snalaze. Na ovaj način, studenti mogu prepoznati koje oblasti IT industrije ih najviše privlače, bilo da je to razvoj softvera, IT konsalting ili rad sa bazama podataka. U isto vreme, kompanije imaju priliku da prate napredak studenata, prepoznaju njihove jake strane i usmere ih ka daljem razvoju u onim oblastima gde se pokazali najbolje rezultate.

Praksa često služi kao most ka stalnom zaposlenju, što je izuzetno važno kako za studente tako i za kompanije. Prema dostupnim statistikama, značajan procenat praktikanata ostaje zaposlen u kompanijama u kojima su obavili praksu. Ovo nije slučajno, jer kompanije koriste praksu kao deo svoje strategije zapošljavanja, prepoznajući vrednost u zadržavanju mladih talenata koji su već upoznati sa poslovnim procesima i korporativnom kulturom.

Praksa je takođe važan instrument za oblikovanje i jačanje korporativne kulture unutar kompanije. Kroz rad sa mladim talentima, kompanija ima priliku da prenese svoje vrednosti, standarde i način rada na sledeću generaciju zaposlenih. U M&I Systems Grupi, praksa omogućava studentima da uče o tehničkim aspektima posla, ali i da se upoznaju sa vrednostima kao što su profesionalnost, proaktivnost i posvećenost.

Ovo pomaže u privlačenju kandidata koji se identifikuju sa ovim vrednostima, čime se dodatno osnažuje korporativna kultura. Kada praktikanti postanu deo kompanije, oni već nose sa sobom te vrednosti, čime doprinose održavanju i unapređenju pozitivne radne atmosfere i timskog duha unutar organizacije.