Ovih je, poslednjih meseci, veoma aktuelna tema jedna megalomanska platforma za kupovinu, čiji se proizvodi prodaju i za svega nekoliko desetina dinara, a koja bez sumnje postavlja nove standarde kada je reč o efikasnoj e-kupovini i to iz svih krajeva sveta. Ako se setimo, jedne druge, veoma slične platforme, koja je u svojim počecima izgledala slično, a danas prilično manje funkcionalno, shvatamo da u svetu e-commerca postoje brojne šanse, neizrecive mogućnosti, ali i veliki izazovi.
Naravno da je u redu meriti se sa najvećima i stremiti velikim visinama, ali da bi se počelo, valja prvo krenuti manjim koracima. U ovom tekstu probaćemo da odgovorimo na pitanje koje, bez dileme, muči mnoge koji su probali da se bave e-commercom. Reč je upravo o tome da li je bolje izgraditi sopstvenu platformu ili kupiti već postojeću. Mišljenja su oprečna, pa zbog toga ovaj tekst ima za cilj najpre da informiše o svemu, a potom i da vam da neke smernice.
Prednosti i mane kupovine
Ako uzmemo za primer bilo koji drugi proizvod, kao što je, recimo, automobil, kupovina novog svakako će isprva pokazati svu svoju besprekornost. No, o skrivenim manama, retko kada razmišljamo. A one mogu da se pojave kao veoma važne.
Što se tiče kupovine platforme za prodaju na internetu, prednosti su više nego očigledne. Brži početak poslovanja je nešto zbog čega se mnogi odlučuju za ovakav potez. Dokazana tehnologija i stabilnost sistema deluju kao primamljiva tema, a na nju se naslanja i redovna podrška, kao i česta ažuriranja od strane dobavljača.
Suočavanje sa manama često dolazi kasnije. Ukoliko izostane mogućnost da se specifičnom biznisu platforma prilagodi, ulazi se u začarani krug. Ako cena troškova licence i održavanja ne bude ekonomična, pojavljuju se brojni troškovi koji mogu nadmašiti cenu same platforme. Osim toga, zavisnost od dobavljača za buduću nadogradnju i podršku može se smatrati još jednom manom koja često odbija kupce. Na konzumentu je uvek da dobro izvaga sve ove aspekte i donese konačnu odluku.
A kako stoje stvari sa nadogradnjom?
Kada je reč o dovitljivosti, ovo je nešto gde na scenu stupa upravo ona. Zbog toga bismo najpre napomenuli šta mogu biti potencijalni nedostaci ove odluke.
Početni troškovi su u fazama razvoja veliki, a vreme za razvoj platforme u ovom slučaju ponekom može biti otežavajući faktor. Rizik od tehničkih problema i sigurnosnih propusta je veći, pa se zbog toga uvek mora usmeriti na tehničke stručnjake i stalno održavanje.
Vredelo bi da ovde pomenemo mogućnost da stručnjaci uvek mogu biti oni koji su osposobljeni za ovakve operacije i čiji kompanijski kurs predstavlja upravo održavanje custom platformi.
Nadogradnja ili izgradnja sopstvene platforme nudi potpunu kontrolu nad funkcionalnostima i dizajnom. Fleksibilnost u implementaciji specifičnih zahteva, kao i potencijal za inovaciju, rajsko su voće za kojima preduzetnici često posegnu.
Njeno veličanstvo – integracija
Customer relationship management bi se nezgrapno mogao prevesti kao menadžment za odnose sa mušterijama. Reč je o veoma važnom alatu za uspešno upravljanje sa odnosima sa kupcima. CRM sistemi omogućavaju skladištenje i analiziranje velike količine podataka koji se tiču kupaca, što doprinosi boljem razumevanju potreba korisnika, i njihovu dublju analizu. U e-commerce poslovanju, CRM je predstavljao pravu revoluciju, jer prati sve interakcije, identifikuje trendove i služi za prilagođavanje marketinških strategija. U nekim od prethodnih blogova, već smo napominjali da je kompanija M&I sistem postala kredibilan saveznik i licencirani partner vodećoj platformi za CRM, a reč je razume se o Salesforceu. Prednosti Salesforce-a za personalizaciju korisničkog iskustva su u tome što ova platforma nudi brojne funkcionalnosti koje mogu da značajno unaprede korisničko iskustvo.
Korišćenjem podataka koji se prikupljaju u realnom vremenu, platforma analizira brze promene u ponašanju kupaca. Personalizacija komunikacije sa korisnicima na osnovu njihovih prethodnih interakcija povećava lojalnost i zadovoljstvo kupaca. Automatizovane marketinške kampanje i procesi prodaje smanjuju manuelni rad i povećavaju efikasnost timova.
Zbog toga se mnogi odlučuju da svoju postojeću e-commerce platformu integrišu sa Salesforce CRM-om.
Benefiti koje od toga dobiju jesu centralizacija podataka, povećana efikanost, unapređena analitika, bolje korisničko iskustvo.
Integracija sa CRM-om može pružiti značajnu konkurentnu prednost, zbog čega je takva odluka prilično razumna. M&I sistem se od 2020. godine postavio kao specijalizovan za Service Cloud, Sales Cloud, Marketing Cloud i Community Cloud (važne delove Salesforce-a) primenjujući svoja znanja i stručnost na rešenjima za domaće i internacionalne klijente.
Inicijalni i dugoročni troškovi
Jedan od ključnih faktora pri odlučivanju između kupovine i izgradnje e-commerce platforme, sigurno su i troškovi.
Kada govorimo o kupovini gotove platforme, licenciranje je prvi i osnovni trošak. U zavisnosti od platforme, to plaćanje je jednokratno ili periodično.
Troškovi implementacije su takođe nešto na šta treba računati, bilo da je reč o instalaciji ili o prilagođavanju platforme.
Kada govorimo o izgradnji sopstvene platforme, troškovi angažovanja softverskih inženjera i razvojnih timova, kreiranja korisničkog interfejsa i iskustva (UI/UX), kao i testiranje funkcionalnosti, nešto je od čega treba krenuti.
I kod kupljenih i kod izrađenih platformi, troškovi održavanja, nadogradnje ili skalabilnosti, pa i troškovi zaštite biće vam neophodni na duge staze.
Prikriveni troškovi kupovine platforme imaju segmente koji vas mogu iznenaditi, a to je prvenstveno pitanje prilagodljivosti. Prilagođavanje platforme specifičnim potrebama nosi posebno angažovanje. Osim toga, trošak obuke zaposlenih za rad na novoj platformi takođe može biti nešto što pravi razliku u donošenju odluke. Što se pak tiče neplaniranih troškova kada je reč o izgradnji platforme, neočekivani tehnički problemi i kašnjenje u razvoju mogu nositi određeni budžet, a tu su i veći troškovi održavanja zbog kompleksnosti custom rešenja.
Gde uštedeti?
Bilo čime da se bavimo, a pogotovu ako je reč o biznisu, pitanje uštede nije zanemarljivo. Ukoliko ima prostora za uštedu, a nužno ne uključuje veliku žrtvu i promenu kursa, zašto ne iskoristiti mogućnost.
Kada je reč o uštedi prilikom kupovine platforme, mogućnost uštede vremena, pruža i mogućnost bržeg povrata investicije. Manji troškovi tehničke podrške zbog uključene podrške dobavljača, takođe su od koristi.
Dugoročne uštede zbog toga što nema licenci i pretplata, prednost su izgradnje platforme. Zbog tačnog prilagođavanja konkretnom biznisu smanjuje se potreba za vremenom, pa to omogućuje efikasniji rad.
Uvek treba uzeti i faktore koji utiču na ukupne troškove, kao što su veličina biznisa (veći biznisi mogu imati različite zahteve i budžete), tehnička kompleksnost, skalabilnost, kao i dugoročne vizije koje podrazumevaju planove za budući rast i širenje poslovanja.
Analiza troškova je ključna za donošenje informisane odluke. Razumevanje svih komponenti troškova, uključujući prikrivene troškove i potencijalne uštede, omogućava bolju procenu i planiranje budžeta.
Vreme je novac
Nikada ne treba smetnuti sa uma da je uloženo vreme takođe veoma važno. Vremenski okviri za implementaciju nisu nevažni, pa treba uporediti prednosti i mane kupljenih i custom rešenja.
Brža implementacija, standardizovani procesi i tipično vreme su prednosti kupljene platforme. Kada je reč o custom rešenjima stvari stoje sporije, ali ih mogu ubrzati jasni zahtevi i ciljevi, iskustvo tima i korišćenje već gotovih modula.
Važnost planiranja podrazumeva identifikaciju rizika, osiguranje potrebnih resursa, kako tehničkih i finansijskih, tako i ljudskih. Postavljanje realnih rokova, fleksibilnost i monitoring su univerzalni saveti kod postavljanja bilo koje e-commerce platforme.
Salesforce i M&I ruku pod ruku
Istraživanja pokazuju da je preko 90% korisnika okrenuto brendovima koji personalizuju svoje proizvode i usluge.
U savremenom poslovanju, strateška odluka koja pravi razliku u pozicioniranju na tržištu je preusmerenje celokupnog poslovanja na slušanje potreba korisnika, dok sam proizvod postaje nešto što se podrazumeva. Ovakav pristup (customer-centric approach) pored kontinuiranog razvijanja proizvoda, procesa i prodaje, podrazumeva sagledavanje i unapređivanje sva tri aspekta, ali iz perspektive krajnjeg potrošača.
Kako bi korisnik doživeo jedinstveno i personalizovano iskustvo, M&I Systems Group implementira Salesforce alate koje omogućavaju kompanijama holistički, takozvani “360 stepeni” pristup poslovanju, kao i uvid u korisničko putovanje na osnovu kojeg se donose dalje strateške odluke. Kreiranje ovakvog ekosistema je primenjivo na svaki tip i veličinu kompanije. Sinhronizovanjem svih timova u okviru sistema obezbeđuje se blagovremen protok informacija i njegovo bešumno funkcionisanje.